"שמשות, אלים וחיות" - עבודות שמן ואקריליק על נייר, גלריה "תירוש" יפו העתיקה, 1997

 

 

ד"ר דורית קדר יעקב פורת - "שמשות, אלים וחיות"

 
 

יעקב פורת הוא אדם רב תחומי, צייר, איש ספרות, מורה ומוזיקאי. עובדה זו ניכרת בסטודיו שלו. תחום התעניינותו נרחב ביותר וההתייחסות לעבודה היא פעמים רבות בזיקה לתולדות האמנות, לפוליטיקה ולספרות.

 בחרתי לתערוכה זו בציורים הנקיים מכל הקשר מיידי. האמן מתחבר לארכיטיפים המצויים בתרבויות עתיקות, בהוויה שבטית ובנפש האדם, המסוגל לעבור את מכשול התרבות כדי לנחות באינסטינקט ולתקשר עם הבר שבתוכנו, היכן שאין גבול בין צל לאור.

שמשות

המאור הגדול, החם והאנרגטי מצויר בצורה הפשוטה ביותר - עגול אליפטי או עגול עם סימוני קרניים ילדיים. הצורה היא ילדית אולי, אך התהליך הוא של אדם בשל מאוד. השמשות ממלאים את ממדי הנייר הזעיר יחסית והם מככבים ראשיים ויחידים בצבעוניות היוצרת דיאלוג עם הרקע - מוטיב זהה המקבל משמעות חדשה. הצבע סמיך, מעובה, מונח בשכבות, אוטם, משתקף, משחק בפנים-חוץ, בקרבה שבין שמש לרקע או בקוטביות הנגועה בקרבה.

חיות

כמו השמשות סדרת החיות נראית כהירוגליף מודרני המתרגם תחושות מזה כבר. פורת בוחר בחיות גדולות, צמחוניות ולא מזיקות כמו גמל, ג'ירפה, איילים. ועם זאת הרוכבים הגרפיטיים  - דמויי ילדים - אוחזים כלי נשק בידיהם כאלה ומגן.

בדומה לסדרה הראשונה, העבודות מתרוצצות בין ילדיות מדומה ליכולת הפשטה גבוהה, בין צורה פשוטה לטפול מתוחכם ברקע. הסגנון מקיש על התכנים הבלתי מודעים. שמשות וחיות דמויי ארכטיפ של אם גדולה וטובה המשולבת באם הנוראה הבולעת והממיתה. צפייה ממושכת יותר מזמינה חוסר נוחות הנובע מאותו שילוב של שמחה ועצב, חיות וסופיות.

אלילים ומלאכים

סדרה קטנה ונהדרת של מלאך מכונף ללא זרועות, אלילת פריון, שגם היא - על אף הדגש על אבר מינה - חסרת גפיים, ודמות שאין לדעת אם היא תלויה באוויר או מנסה לשאת משא של צורה גיאומטרית גדולה.

דיוקנאות

גם אלו משקפים את איחוי הצל והאור. ילדתו של האמן מצויירת בפיגמנטים של חומים ואפורים נזיריים אך גם בצבעוניות חמה, עסיסית ומרעננת. דיוקן פנטסטי של מסכת חיים-מוות לצד דיוקן האמן. פורת צייר את עצמו כאיקונה ביזנטית, עם עיניים שחורות ומתבוננות באינטנסיביות במבט צד. הצבעים השליטים הם של אדום ורוד וירוק בקבוק, התורמים לדריכות, לאיפוק חיצוני, המכסה על סערת רגשות המתחוללת בלא רואים בכל אחד מאתנו.

 

 

Main Page

Resume

Resume-Heb.

Oils 79-89A

Oils 90 +

Nudes

Desert Spirits

Etchings

Drawings

Comments 1

Exhibitions

Woodcuts

Still Life

Romania 

Oils 79-89B

Self Portraits

 
Oil & Pencil 1988 works 2003 Works 2004 Works 2005 Lebanon-Summer 2006   Inventions 2007 Arts News
עברית Guest Book Links Contacts Ginossar Rainer Maria Rilke הערות מבקרים
 

J. Porat, All rights reserved