'מקף' – כתב עת חדש לספרות

הזמנה לערב ההשקה

 

                                   

 

אם הריון של פילה אורך כשנתיים, אז ההיריון של כתב העת לספרות 'מקף' היה ארוך יותר. כבר קשה לדעת מתי התחיל. מתי נזרע לראשונה הרעיון במוחותיהם של שני העורכים – חני שטרנברג ויואב איתמר, אבל דבר אחד בטוח: משנפגשו והבינו שלשניהם אותו חלום, החליטו לשתף פעולה, ובעיקר להאמין, שהדבר אפשרי. שניתן להוציא לאור כתב עת איכותי המבקש לחדש על יסוד העבר, שכן הגיליון הראשון של 'מקף' - מוקדש ליוצרים המתייחסים ליוצרים אחרים ביצירתם.

נילי דגן

 
       
 

 

 

יעקב פורת - ללא כותרת (מתוך "שיחות עם קפקא")

 

 

יעקב פורת - דיוקן פסואה (מתוך "מחווה לפרננדו פסואה")

מראות מערב ההשקה

צילומי העבודות של יעקב פורת מתוך מחווה לפרננדו פסואה ושיחות עם קפקא (המתפרסמות בגיליון בשחור-לבן)

רשימה ב"קפה דה מרקר"

בבלוג של מנחם בן

עתה, כשהגיליון ערוך ומוכן נערכת גם השקה חגיגית ולא במקרה היא מתרחשת בחיפה, בתיאטרון קרוסל, שנפתח לאחרונה בעיר התחתית ברח' הבנקים 7. לא במקרה, כי חיפה היא עיר הולדתה של שטרנברג ובה, לדבריה, היא חשה כמו בבית, למרות שבצעירותה עזבה אותה לטובת לימודי ריקוד באקדמיה למוסיקה בירושלים. 
שטרנברג כותבת מאז שהיתה ילדה, אם כי לפרסם התחילה מאוחר יחסית. עד היום פרסמה שלושה ספרים – שני ספרי שירה "שירי מעבר" (ספרית פועלים, 1999) ו"עכשיו הזמן לומר אמת" (גוונים, 2009) וספר פרוזה אחד "עונות" (ספרית פועלים, 2000). גם יואב איתמר, שערך כבר למעלה משלושים ספרים, תרגם שניים, ושימש כמבקר ספרות בעיתון מעריב, כותב מילדות. מחברת ביניהם אהבת הספרות, וזאת באה לידי ביטוי בגיליון הראשון המגוון הנקרא "שמחת ההשפעה" - שם המתכתב עם "חרדת ההשפעה של התיאורטיקן האמריקאי הרולד בלום.

ניתן למצוא בגיליון שירה, קטעי פרוזה, מסות, שירים מתורגמים, מאמר, ראיון, ציורים של יעקב פורת, האמן המלווה של הגיליון, וכן דברים שכתב על ציוריו. כמו כן נמצא בו מחזה קצר פרי עטו (או נכון יותר פרי מחשבו) של עומר שין - לוחם סדיר בנח"ל, שין הוא צעיר המשתתפים, והגיליון מהווה מקום מפגש ליוצרים צעירים לצד יוצרים ותיקים ומוערכים כמו המשורר והמתרגם שלמה אביו. הגיליון הוא רב גילאי ורב תחומי. משתתפת בו גם הזמרת והמלחינה ירונה כספי וכן שועי רז, יובל גלעד, מילי שם, ואנטון פפרני.

בגיליון מופיעים תרגומים משירתם של אלפונסינה סטורני, פטריק קוואנה, ודימיטרי פבליצ'קו, שהוא "ביאליק" של האוקראינים. בגיליון התייחסויות ליוצרים גדולים כמו קפקא, פסואה, ז'ורז' פרק, בורחס, אברהם בן יצחק, וכן התייחסות ליוצרים מוכרים פחות ומבחינה זאת חדשים. הגיליון עוצב על ידי היוצרית ליטל בר נוי.

לחיפאים ייצוג בערב ההשקה גם כמבצעים – שי גובהרי ושירה כהן – ישתתפו בהקראת המחזה של עומר שין, וכבר עלה בדעתה של הקבוצה הקטנה המתגבשת לקראת ערב ההשקה להמשיך לפעול בפרויקטים תיאטרליים נוספים, וייתכן שגם מבחינה זאת מדובר בתחילתה של דרך חדשה

ערב ההשקה יתקיים ביום ג', ה-22.5, בשעה 20:30 בתיאטרון הקרוסל, רחוב הבנקים 7 חיפה.


חידוש מיוחד של כתב העת הוא העורכים האורחים. הגיליון הראשון אומנם נערך על ידי שטרנברג ואיתמר, אבל מתוך רצון לא להתקבע ולא להפוך לסוג של דיקטטורים ספרותיים החליטו, שלהבא כל גיליון יערך בשיתוף עורך אורח אחר, אשר לו נגיעה לנושא הגיליון.

נושאו של הגיליון הבא של 'מקף' הוא דיאלוג עם אלוהים, והציבור הרחב מוזמן לשלוח יצירות מתורגמות ופרי עטם המנהלות דיאלוג עם האמונה באלוהים והייצוג של אלוהים בחיינו, תוך התבססות על ספרות העבר.

את ערבי ההשקה ילוו ציוריהם של הציירים המלווים, ובכל אירוע ייערך מפגש פנים אל פנים בין היוצרים והקהל ותתקיים שיחה. במידה רבה זאת שאיפתם העיקרית של העורכים – לעורר שיח ספרותי חי ונוקב, שיח שיעודד יצירה טובה וחדשנית וישמש בית לאוהבי ספרות אמיתיים, וייצור קהילה. מחיר הכניסה לאירוע כולל את כתב העת.

 

 

ערב השקה [מס. 2] לכתב העת "מקף" (המעודכן)

ראיון עם יעקב פורת

 

יוצרים ומשתתפים: המשורר והמתרגם שלמה אביו, האמן יעקב פורת, החוקר והיוצר שועי רז, כמו כן יבוצע מחזה קריאה קצר מאת עומר שין, חייל בנח"ל בשירות סדיר, בהשתתפות קבוצת "תיאטרון ספרות מקף" הנותן הזדמנות ראשונה לתלמידי משחק ושחקנים לא מקצועיים.

כמו כן יהיה ליווי מוזיקלי המתכתב עם נושא הגיליון בהשתתפות הזמרת המבטיחה הילה שריר.

כתב העת מבקש לבטא דרך ספרותית חדשה הנותנת כבוד למקורות הספרותיים של ספרותינו העכשווית.  "מקף" שם דגש על כתיבה עכשווית וצעירה אך בו בעת מנהל דיאלוג עם ספרות העבר ומכיל תרגומים, מסות, מחזה וראיונות עם אמנים בלתי שגרתיים. הגיליון הראשון עוסק בדיאלוג שבין יוצרים מן ההווה ויוצרים ידועים מן העבר, כגון פסואה, בורחס וקפקא ויוצרים ידועים פחות כמו אלפונסינה סטורני, אברהם בן יצחק, פטריק קוואנה ועוד  

 

 

ראיון עם יעקב פורת

Main Page

Resume

Resume-Heb.

Oils 79-89A

Oils 90 +

Nudes

Desert Spirits

Etchings

Drawings

Comments 1

Exhibitions

Woodcuts

Still Life

Romania 

Oils 79-89B

Self Portraits

 
Oil & Pencil 1988 works 2003 Works 2004 Works 2005 Lebanon-Summer 2006   Inventions 2007 Arts News
עברית Guest Book Links Contacts Ginossar Rainer Maria Rilke הערות מבקרים