הולדת למראה נושן – תערוכת ציורים של האמן יעקב פורת

פאונים, שדונים, מסיכות, צורות גיאומטריות ובעלי כנף הן חלק מהדמויות הריאליסטיות והדמיוניות המושכות את תשומת הלב ביצירותיו של יעקב פורת. באמצעות המבנה הייחודי ביצירותיו, שהוא מעין מבנה של חלונות מפתח האמן דיאלוג ייחודי עם המתבונן.


יעקב פורתפורת הוא אמן רב תחומי ודמות ססגונית המשלבת בתוכה – צייר, איש ספרות מקרא ומוסיקאי המבטא עצמו בעיקר באמצעות נגינה בכינור. את האמנות, הספרות והמקרא, יציג בתערוכה "מראה נושן" שתפתח ב-7 בפברואר, כ-20 עבודות שמן בטכניקה מעורבת על נייר.

היצירות הן על פי רוב "מראות" מיניאטוריים, שנוצרו בעבר ע"י האמן. היצירות הללו לא הוצגו מעולם בפומבי, וזוכות בתערוכה הנוכחית ל"הולדת" חדשה, ומגשימות את השורה האלתרמנית "גם למראה נושן יש רגע של הולדת" משירו "ירח".
בציוריו של פורת בתערוכה זו, ישנם חללים שבכל אחד מהם יש אלמנט סיפורי, השזור בצבעוניות עשירה. בחללים, הנדמים לחלונות, מופיעות לפעמים דמויות ציפורים, המנהלות ביניהן כמו דיאלוג אנושי בדומה לאותן שכנות המשוחחות ביניהן דרך מרפסת. עם זה, אפשר לראות בהן גם סגירות והתכנסות של הציפורים בתוך עצמן, בצורה מאיימת.
הדמויות, חלקן כמו ריאליסטיות וחלקן דמיוניות לחלוטין: אנשים, בעלי חיים, פאונים, מפלצות, שדים, בעלי כנף, מסיכות, צורות גיאומטריות ויצורים קסומים אחרים. פעמים פה ושם בין כל אלה מצויה דמות דומיננטית, שמסיבה אליה את מלוא תשומת הלב, כגון פניה של נערה שחורת שיער ומעורטלת חזה או ראשו של פאון.

יעקב פורתיעקב פורת, שחי בארץ מגיל 14, הוא בעל תואר ראשון בספרות עברית ומקרא ותואר שני בתורת הספרות הכללית מאונ' ת"א. למד ציור והדפס אמנותי ב"מכון אבני". השכלתו הספרותית ניכרת בציוריו אבל אינן הופכת אותן לאילוסטרציות ספרותיות. השתתף בתערוכות יחיד וקבוצתיות רבות בארץ ובעולם.
לא בכדי בחר הצייר יעקב פורת להציג את התערוכה 'מראה נושן' במוזיאון בית התנ"ך שבת"א שהרי הבחירה נעשתה הן בגלל מה שהוא היה בעברו והן בגלל מה שהוא היום. תערוכתו "שיחות עם קפקא" שיועדה להיות מוצגת בפראג במשך חודש ימים, הוצגה לבסוף קרוב ל 4 שנים בערים שונות באירופה בעקבות התגובות הנלהבות.

התערוכה "גם למראה נושן יש רגע של הולדת" נפתחה ב-07.02.07 במוזיאון בית התנ"ך, ת"א.

 

 
 

 "גם למראה נושן יש רגע של הולדת"

  "An old sight too has a moment of birth"   

 
 

                                    

                                      "ביקור בית" - אפריל 2007, ראיון עם מיטל שרעבי" 

 

 

Main Page

Resume

Resume-Heb.

Oils 79-89A

Oils 90 +

Nudes

Desert Spirits

Etchings

Drawings

Comments 1

Exhibitions

Woodcuts

Still Life

Romania 

Oils 79-89B

Self Portraits

 
Oil & Pencil 1988 works 2003 Works 2004 Works 2005 Lebanon-Summer 2006   Inventions 2007 Arts News
עברית Guest Book Links Contacts Ginossar Rainer Maria Rilke הערות מבקרים